Албертозавър / Albertosaurus

Освен, че е имало малки месоядни динозаври, които са били разнообразни и опасни, през периода креда в щата Алберта е управляващи са били членовете на семейство Tyrannosauridae. Всички тиранозаври са стояли на задните си крака, които са били дълги и силни, като всеки крайник е имал по три пръста, всеки завършващ с огромни нокти. Горните два крайника са малки, не много по-големи от ръката на голям човек, завършващи с два пръста . Функцията на предните крайници не е известна, те са твърде малки, за да са помагали при храненето.

Albertosaurus, "Гущерът от Албърта" е сред най-страховитите хищници от периода Креда в района. Почти 10 метра, той е един от най-едрите хищници намерани тук. По-малък, но по-сложен от Тиранозавър рекс, Albertosaurus е бил по подвижен ловец, въпреки че вероятно се хранел с труповете на мъртви животни.

Въпреки, че е бил повече от осем метра дължина, три метра височина в тазобедрената става, и с тегло над два тона, се предполага, че Albertosaurus достигал скорост до 40 километра в час. Тази лекота, съчетана с очевидна физическа сила, прави Albertosaurus свиреп ловец, може би дори повече, отколкото по-масивни Тиранозавър рекс. Albertosaurus врат е силен и мускулест, поддържащ голямата, но лека глава. Зъбите са дълги и завършващи с ръбове като на трион, идеални за разкъсване на плът. Зъбите не са били приспособени за дъвчене. Вероятно Албертозавъра, както и повечето съвременни влечуги, е поглъщал месната си храна на големи парчета.

Фосилите от Albertosaurus са сред най-ранните динозавърски кости намирани в Алберта. Черепът открит от JB Tyrrell през 1884 г. е първата важна находка на динозавър открита по Red Deer River. Динозавърът получава името си през 1905 г., през същата година Алберта става област. От тогава много вкаменелости от Albertosaurus са открити.
Източник dinosaurpics.net



Диморфодон / Dimorphodon


Име:
Dimorphodon (на гръцки означава "две оформени зъба"); разделено на срички die-MORE-foe-don (умре-MORE-враг на Дон)

Местоположение:
Бреговете на Америка и Централна Европа
Исторически период:
Средата до късия Юрски период (Middle-late Jurassic) (175-160000000 години)

Размери и тегло:
Размах на 4 фута; теглото на 50 кг

Храна: Риба
Отличителни характеристики:
Голям главата дълга опашка, два различни вида зъби в челюстта

За Dimorphodon:
Dimorphodon е един от тези птерозаврите, който изглежда като че ли е неправилно сглобена машина: главата му е много по-голяма от този на другите от рода, като че ли е била трансплантирана от по-голям, наземен теропод динозавър. По-голям интерес за палеонтолозите, предизвикват двата вида зъби в челюстта, дългите предни (вероятно за захващане на риба) и по-малките тези навътре в устата(вероятно за дъвчене) - откъдето идва и името, гръцки за "две форми на зъб."

Открит сравнително рано в археологическата история - в началото на 19 век в Англия от Мери Анинг - Dimorphodon предизвиква противоречия, тъй като учените не са имали познанията за еволюцията на птерозаврите, за да го разберат. Така например, известният (и пословично ексцентричен) палеонтолог Ричард Оуен настоява, че Dimorphodon е наземно, четириного влечугот, докато неговият съперник Хари Сийли малко по-близо до истината, изказва предположение, че Dimorphodon може да се движи на два крака. (Както може да се досетите отнело е години, за природолюбителите да разберат, че си имат работа с летящ гущер!)
Превод от тук 
Снимки Интернет (1) и (2)


Сблъсъкът на динозаврите: Защитниците - Трицератопсова заплаха

В този видео филм ще видите Трицератопса и неговите изградени защити срещу хишниците. Един филм на Дискавъри:




Митове за динозаврите

1. Не всички огромни праисторически животни са динозаври.
Много животни са съществували по време на Мезозойската ера заедно с динозаврите. Някои животни са били тясно свързани с динозаврите, като pterosaurs (които спадат към разред Archosauria както и намирането на динозаврите). Доказано е, че птиците са динозаври! Други животни, като Диметродон (Dimetrodon), които са живели през Палеозойската ера, са съществували преди динозаврите и са по-тясно свързани с нас, отколкото с динозаврите.

2. Не е имало динозаври, които летят и плуват.
Всички динозаври са живели на сушата, нито един от тях не е живял в морето или е летял! Нито летящите Pterosaurs, нито плуващите Ихтиозаври (Ichthyosaurs) са динозаври, въпреки че всички са били тясно свързани.

3. Не всички динозаври са били огромни.
Имало е много малки и средни по големина динозаври. Най-малкият динозавър открит до момента е Компсогнатуса (Compsognathus), който е с размерите на пиле!

4. Хората не съществуват едновременно с динозаврите (с изключение на птиците).
Въпреки, че са открити сцени с образът на човека обитател в пещерите и лов на динозаври, това е невярно. Хората се развиват около 65 милиона години след изчезването на динозаврите. С изключение на птиците, които са единственият оцелял потомък на динозаврите, динозаврите и хората са добре отделени от гледна точка на геологическото време.



5. Не всички динозаврите са живяли по едно и също време.
Динозаврите бродели на Земята около 165 милиона години. Различни видове динозаври, съществували по различно време. Динозавърските видове еволюират и изчезват през цялата мезозойска ера. През Триаската ера ранните динозаври са били малки, и повечето видове умират и изчезват до края на Триаса. През Юрския период, се появяват много нови видове динозаври, които еволюират от оцелели от Триаса , включително гигантски Зауроподи (като Apatosaurus и Seismosaurus), Алозаври и Стегозавър. Динозаврите достигнали най-голямо разнообразие по времето на Креда. Чудовищно гигантските тероподи (като Тиранозавър Рекс, Giganotosaurus), Анкилозавър, Maiasaur и много други динозаври са живели през този период. Въпреки популярните образи, Стегозавърът никога не е срещнал T. Rex.

6. Не всички динозаври са измрели преди 65 милиона години.
Повечето от динозаврите изчезват много преди масовото изчезване преди 65 милиона години. Останалите динозаври измират по това време, но много видове птици (които са динозаври) оцеляват.

7. Динозаврите не са изчезнали.
Различни динозаври са живели на Земята около 165 милиона години. В сравнение хората съществуват само от около един милион години. В условията на оцеляване през ерите, динозаврите са устойчиви животни, които по един или друг начин, еволюирайки имат своите потомци и до днес - птиците.

8. Динозаврите не са могли да говорят. (рев/ръмжене).
В много филми за динозаврите, научни и фантрастични се пказва, че динозаврите рев и изобщо издават някакви звуци. Това не е вярно. Те не са имали способността да говорят или да издават някакви звуци.

Източник на снимките и превод dinosaurbg.blogspot.com от http://www.dinosaurpics.net/


Птерозаври / Pterosaurs

Тези реещи се влечуги притежават уникално място в историята на живота на Земята. Заедно с насекомите, тези същества са били първите, които успешно са били в небето.
Pterosaurs за първи път са открити от група международни изследователи от Геологически институт на Пекин в Китай и Университета в Лестър от Великобритания. Групата на птерозаврите най-явно показва процеса на еволюцията.

Видове Pterosaurs:
Птерозаврите, известни повече като птеродактили са съществували през мезозойската ера (МО) преди около 225 милиона години. Изследователи открили, че Pterosaurs може да са били от два различни типа, един вид с къса опашка, а другият - с дълга опашка. Те също така, предполагат че Pterosaurs с дълга опашка са били първите по рода си и по-късно са еволюирали в птерозаври с по-къси опашки. Някои от Pterosaurs с къси опашки са достигнали гигантски размери. Pterosaurs, които са родени в по-късна епоха биха били в състояние да еволюират, но примитивните Pterosaurs с по-дълги опашки - не.



Учени са открили, че е има голяма разлика от периода на живот на двата вида Птерозаври. ( с къса и дълга опашки). Динозаврите намирани след времето и теорията за еволюцията на Дарвин са кръстени Darwinopterus и смисъла на термина е "Динозаври на Дарвин с крила". Това име е дадено на тези Pterosaurs по повод 200 години от рождението на Дарвин. Фосилите на тези по-късни Pterosaurs са намерени в повече от 20 места в Китай, от които учените открили, че са живяли преди 160 милиона години. Установено е, че тези по-късни птерозаври са около 10 милиона години по-възрастни от първия вид птица наречена Archaeopteryx.
Установено е, че са били по-дребни и са имали са челюсти със зъби и подвижен врат.
Разлики и прилики между по-рано и по-късно Pterosaurs:
Различавали са се по външен вид и по хранителни навици... Учените определят вода храна, с която са се хранили по външния им вид, размери, челюсти, зъби... съпоставяйки ги със съвременните птици. Според изследователите птеродактилите с тесни и остри човки са се хранели с риба. За други според вида им се предполага, че са смучели кръв от динозаврите, като вампири.... Това е само предположение по намерените фосили, което няма доказателства
Основната прилика между двата вида е това, че имат топлокръвен метаболизъм...

Някои същества, принадлежащи към род Pterosaurs:
• Dorygnathus - Тези Pterosaurs са живели в Западна Европа.
• Nemicolopterus - Тези Pterosaurs са живели в Китай и фосили им са открити наскоро - 2008 година.
• Tapejara - Това са цветни известни Pterosaurs да са живели в Южна Америка.
• Tupuxuara - Това са различни цветни Pterosaurs и те са известни, че са били тясно свързани с Tapejara.
• Ornithocheirus - живели в периода Креда.
• Sordes - бил с размер на гълъб и живял в края на юрския период.
• Eudimorphodon - съществували около 200 милиона години в Европа.
• Anurognathus - Тези Pterosaurs са сред най-малките и са живели в праисторически период.
• Zhejiangopterus - Те са сред гигантски Pterosaurs.
• Quetzalcoatlus - считани за един от най-големите същества, в семейството на Pterosaurs.
http://www.dinosaurfact.net/Pterosaurs.php


Брахилозавър / Brachylophosaurus

Официалното име на този динозавър е Brachylophosaurus, но за много учени той е просто "Елвис". Името му идва от гребена, който е килнат на една страна, както е бил на легендарния певец. За първи път този вид е намерен и описан през 1953 година от учения Charles Sternberg. Повече от 30 години не са намерени след това други кости на Брахилозавъра. Едва през 80-те години експерта по динозаври Jack Horner намира отново скелет по поречието на река Джудит в Монтана.

Окраса на главата или щит:
Солидна кост на главата започва с разширение над устата и стига в удължението, което го оприличава на Елвис. Предполага се, че е бил като украшение за чифотсване и защитна роля за главата. Също така, вероятно е мъжките да са водили двубои по време на размножителния период, както съвременните рогати животни.

Зъби храна:
Спада към вида динозаври, носещи името патици (хадрозаврите) - динозаври с патешки човки. За разклика от хадрозаврите Брахилозаврите са имали по голяма горна човка. И горната и долната челюст са съдържали стотици на брой зъби. Начина им на разположение, предполага, че Брахилозаврите са се хранели с растения и са дъвчели храната си, както днешните коне и крави. След анализ на храни от стомаха му, е установено че се е хранел с папрати, иглолистни дървесни видове, магнолия и прашец от повече от 40 различни растения.

Болеста "Рак" при тези динозаври:
През 2003 г. палеонтолозите с изненада откриват, че този вид динозавър е страдал от рак. Те са открили най-малко четири форми на смъртоносната болест в много скелети на Brachylophosaurus. Тази болест изглежда е била рядкост при други динозаври, дори се предполага, че може би само при този вид. Експертите подозират, че причини са генетични или екологични фактори причиняващи това.

Световни рекорди на Гинес:
От откриването му в началото на 50-те, няколко изключително добре запазени останки на Brachylophosaurus са открити. През 2003 г., образец, наречен "Леонардо", е отличен от книгата на Гинес като "най-добре запазените останки динозавър в света". Сертификатът за този динозавър казва, "около 90% от тялото е покрита с вкаменени меки тъкани." За палеонтолозите тази находка е с висока стойност, като динозавър "мумия", тъй като тя осигурява редки образци тъкани, в допълнение към костите.

Бързи факти за динозавъра:
Име: Brachylophosaurus
Ред, подразред, Фамилия: Ornithischia, Ornithopoda, Hadrosauridae
Името означава: "Кратък-гребенест гущер", поради малкия си било
Период от време: Късна Креда, 75-65 милиона години
Местоположение: Западен САЩ, Канада
Дължина: до 30 фута

Превод Динозаври, източник Дискавъри , снимка gettyimages.com.

Игуанодон / Iguanodon



Игуанодонът не е един динозавър - това е динозавърски род, който съдържа множество видове, всички от които имат четири крака и се хранят с растения. Най-голените от рода достигат около 30 фута. Днес, има някои спорове за Игуанодоните. Някои палеонтолози твърдят, че много от динозаврите, известни като Игуанодони са класифицирани неправилно, оставяйки само един или два вида Игуанодони за правилни.

Първо откритие

Мери Ан Мантел открива първият фосил от Iguanodon, всъщност това е зъб,в Съсекс, Англия, през 1820 г., преди още думата "динозавър" дори да я има като понятие. Тя решава, че зъба прилича на по-голям зъб от вид игуана. Така Мантел нарича вида Iguanodon. По-късно други палеонтолози намират по-пълни скелети на този вид, което позволява на Мантел да научи на какъв тип животни е принадлежал открития от нея зъб . В момента зъбът е изложен в Te Papa музей в Нова Зеландия.

Отличителен белег на Игуанодона

Един от най-отличителните черти на динозаврите в рода Iguanodon е голяма, заострен палец. Този палеца изглежда толкова много на рог, че в първите представи за динозавъра са го слагали на носа му, а не на ръката. Палеца не е бил особено гъвкав и подвижен. Вероятно палеца не е бил в помощт на диноазавъра при събирането на растителна храна. За сметка на това се предполага, че Iguanodon може да са използвали своите остри палци, за да се защитават срещу хищниците.

Копита за ръце

От откриването му през 1820 г., представата на учените за тези динозаври се е променила значително. Много ранни изображения показат Игуанодона като двукрак, ходещ само на задните си крака. По-нататъшни изследвания на вкаменелости на Игуанодони показат, че те вероятно са имали възможността да стоят на два крака, но също така много време са стояли на четири крака. Най-голямото доказателство са три средни пръсти, всеки от които прилича на копито.

Тревопасните животни в стадата

Динозаврите от рода Iguanodon не са имали предни зъби. Вместо това, те се събирали зеленината/растенията с клюн подобен на уста и са използвали задните си зъби за дъвчене. През 1878 г., фосили от 31 възрастни Iguanodon са намерени в една въгледобивна мина в Белгия. Най-вероятно е тези животни да са пътували или живеели заедно, което предполага, че Игуанодоните са живеели на стада.

Кратки факти за вида Игуанодон

Името: Зъб от игуана, защото зъбите му приличат на зъбите на днешната игуана.
Род, семейство, вид: Ornithischia, Cerapoda, Iguanodontidae.
Период на живеене: От края на Юра до късна Креда, преди 155-99 млн. години.
Места, в които са намирани: Румъния, Франция, Испания, Австрия, САЩ и др.



Превод 'Динозаври' от Discovery , източник на снимката

Динозавърът с две имена / Apatosaurus и Brontosaurus


Apatosaurus/Апатозавър - динозавърът известен преди като Brontosaurus. Объркването датира от 1879, когато палеонтолога Марш слага погрешно главата на Камарозавър върху тялото на друг динозавър - Апатозавър и дава името Бронтозавър. Години по-късно грешката е поправена и за учените палеонтолози е ясно кой е Апатозавър, но за хората все още съществува Бронтозавъра.

Анатомия
За по-голямо объркване Apatosaurus се прилича със свой близък роднина, Диплодокус. И двамата са огромни консуматори на растения, но Apatosaurus е с много по-здрава конструкция. Тялото му странно слива частите на други животни, обединени в странна комбинация. Apatosaurus приличали на днешния слон - "пръстите" му били основа на здрави, дебели, с форма на стълб крайници. Дълъг, динозавърът е около 24,6 тонен с опашка състояща се от 82 кости. В предната част има дълга, мускулеста шия извисяваща се на високо завършваща с малка глава пълна с фиксирани зъби.

Голямо тяло, голямо количество храна
Палеонтолозите са озадачени от размера на тези животни и малката им уста. Как са се хранели и са поемали необходимата им храна. Според това съотношение се смята, че са прекарвали ежедневието си единствено и само в хранене. Хранели са се папрати, Цикасови, иглолистни, гингови и други растения, които са били разпространени по време на късната Юра Джурасик. Предполага се, че са прекарвали голямо време и във водата, за да се охлаждат и да се очистват от полепналите паразити по кожата им. На сушата са излзиали , за да се хранят.... Един непрекъснат цикъл.

Страховит Съперник
За големите месоядни динозаври като Тиранозавъра и Алозавъра(Allosaurus), един Apatosaurus трябва да е бил голяма гощавка. Apatosaurus с масивното си тялото не са могли да тичат бързо, затова вероятно са се движили на групи и са се защитавали в средата на стадото. Огромният тревопасен не е бил напълно беззащитен. Той вероятно е можел да пляска с дълга си опашка като с камшик, причинявайки сериозни щети на вероятните си нападатели, и може би ги е изпращал във въздуха. Apatosaurus също е притежавал нокти на всеки от своите палци на краката си. Възможно е да се е вдигал ма задните си крака и да е смачквал противнижците си забивайки и нокти.

Данни за динозавъра
Името Апатозавър означава: "измамен гущер," защото костите са объркани с тези на други динозаври. Живял е в края на Юрския период, преди 156-144 млн. години . Намирани останки от него в Източните Американски щати и Североизточно Мексико. Дължина на тялото до 90 фута.

Превод "Динозаври" от сайта на Discovery, Снимка от HowStuffWorks.

Оцвети динозаврите

За най-малките любители на динозаврите. Предлагаме няколко рисунки на динозаври, които да изпринтите и да оцветите. Вземайте боичките и творете. Вашите динозаври ще са най-красиви.





Тиранозавър Рекс ходи отново

За да пресъздат реално движенията на Т-рекс, учените изучават мускулите на съвременните птици. В следващия клип може да видите как става това:

Еволюция при динозаврите / Evolutions Dinosaurus

Следва втора част на National Geographic HD: Evolutions Dino Turkey. В нея се разглеждат и съпоставят динозаврите-Раптори с днешни животни, като крокодил, някои гущери, щраус и прочие. Настъпват катаклизми на Земята. Изригване на вулкани, от които се отделят голямо количество вредни газове, пепел и не на последно място топлина. Какво става с динозаврите и по специално с нашия вид, който следим през времето на еволюция, Раптора? Как някои животни оцеляват при настъпилите изменения, крокодилите... ?
В този клип ще видите едно невероятно твърдение - в какво се е превърнал Рапторът - пуйка!?!
Вижте втората част:


Продължават промените на Земята. Контитнентите се разместват. Количеството на валежите нараства. При всички тези изменения Раптора продължава да съществува. И не само той. Еволюция на раптор в пуйка, продължение в трета част на National Geographic HD: Evolutions Dino Turkey. Нови разкрития в Североизточен Китай.
Вижте трета част:

Еволюция на динозаврите

Еволюцията е приспособяването на живите организми към изменящата се околна среда. Динозаврите също са се видоизменили. Някои са измрели, но се твърди че други, наследници на динозаврите, живеят все още сред нас. Кои са те? Как се е извършвала еволюцияата милиони години наред? В Монголия през 1998 година са намерени фосили, които карат учените да се замислят над измененията и еволюцията на някои динозаври. В следващия филм на National Geographic HD в няколко части се показва как рапторите се изменят.
Вижте първата част:

Allosaurus / Алозавър

Allosaurus е живял по време на късния юрски период около 140 милиона години преди новата ера. Той е един от най-големите и най-страшни хищници, които някога са живели на сушата.
Името Allosaurus означава "различни гущери" и е получено от гръцките αλλος / Allos ( "различни, странни") и σαυρος / sauros ( "гущер").
Allosaurus е имал къси ръце, имащи по три пръста, завършващи в остри като нож 10 сантиметрови нокти, които може би са били използвани за разкъсване на тъканта на неговите жертви.
Имал е остри четири инча дълги зъби, които е използвал, за да разкъсва мъртвите или умиращи жертви, които са имали нещастието да бъдат заловени от Allosaurus/Алозавъра.


Алозавърът е типичен голям теропод, с голяма опашка, къс врат и предни крайници. Възрастните Алозаври са били с дължина от 8,5 метра до 9,7 метра. Теглото им е достигало до 2,7 тона.
Изброени са средно 16 зъба на челюст в устата на Алозаврите. Предполага се, че са си сменяли зъбите. При падане на зъб, се е появявал нов. Горе на главата на Алозавъра е имало чифт къси рога, които са били различни за различния индивид.

Вкаменелости от Алозавър са намерени в Юта, Северна Америка. Те показват, че Алозаврите може да са живеели и ловували в групи. В група, Алозаврите би трябвало да са имали затруднение при лов на по-големите динозаври от техния период. В изкопана вкаменелост на голям растителнояден Apatosaurus/Апатозавър е намерен зъб на Алозавър, което показва, че се е хранел и с големи динозаври.

Тиранозавър Рекс срещу Анкилозавър / T-Rex vs Ankylosaurus

Откъс от филма на BBС за динозаврите. В този епизод майка Т-рекс грижеща се за малките си, влиза в борба с Анкилозавър, за да ги защити. Отговор на въпроса кой от двата динозавъра е по-силен можете да видите тук.

Тиранозавър Рекс, атаката на динозавъра

На този клип може да видите как според BBC Тиранозавър рекс е ловувал. Това е женски Т-рекс, който се грижи за своите малки и лови плячка, за да им я занесе.

Евримеров криптоклид / Cryptoclidus eurymerus



Разред: Плезиозаври
Семейство: Криптоклиди
Род и вид: Cryptoclidus eurymerus
Криптоклидите са едни от най-известните представители на плезиозаврите, древни хищници влечуги, живели преди 210 - 65 млн. години. в световните морета. В процеса на развивите плезиозаврите представлявали особена линия и ареалът им бил особено ограничен.
Придвижване
Подобно на останалите плезиозаври, криптоклидът бил приспособен към живот във водата. Костите на пръстите на краката му били така прилепнали едни в други, че образували плавник, поради което животното се придвижвало твърде тромаво на сушата, ако изобщо се престрашавало да излезе от водата. Във водата движението се извършвало с предните и задните плавници. Предполага се, че е гълтал камъни, за да намали подемната сила на водата и за да плува по-лесно под вода.
Находки
Части от скелети на евримеров криптоклид са открити единствено в глинестата почва на Оксфорд - Англия. Намерените тук останки от криптоклид представляват едно от най-богатите находища на фосили. През викторианската епоха глината била добивана на ръка, а от нея се правели тухли. Колекционерите на фосили изкупували останките от работниците. От 1910 г. добивът на глина бил механизиран, поради което повечето останки били унищожени, преди да бъдат видени от когото и да било. В наши дни учените претърсват изкопните ями, особено там, където преди това е работил багер. Когато се натъкнат на кост и останалата част от скелета все още е непокътната, изкопават скелета и отбелязват мястото на всяка кост.
С изключение на един единствен случай, всички открити скелети на криптоклиди са от един и същи вид, евримеровия криптоклид. Единственият познат до сега скелет от друг вид, ричардсоновия криптоклид, е намерен в Дорсет.
Врагове
Някои видове месоядни плезиозаври са ловували криптоклиди. Огромният лиоплиородон, който достигал на дължина до 15 метра и черепът му бил дълъг 3 метра, явно е можел да погълне животното на няколко хапки.
Симолестесът бил много по-малък на ръст, но затова пък имал силни челюсти, с които откъсвал големи късове от жертвата. Гърбозъбата акула от рода Hybodus, която достигала 4 метра на дължина, също била опасен враг. Най-уязвимата и лесна за нападение част на криптоклида била неговата шия. При самоотбрана най-вероятно е разчитал само на зрението си, възможно е да се е опитвал да се маскира. Най-естественият му враг вероятно е била огромната костна риба леедзихтис, достигааща до 10 м на дължина. Тя не се хранела с едра плячка, но съдейки по храната й е била съперник на криптоклида, тъй като подобно на днешната гигантска акула и баленовите китове се хранела с дребни животни и планктон.
Размножаване
Останките са открити заедно с фосили от наносни дървета и извлечени някога в морето измрели динозаври.От което може да се заключи, че животното е живяло близо до брега, а женската е била живораждаща. малките се раждали напълно развити във водата или на брега. Това обаче противоречи на факта, че подобните му на гребла крайници са били непригодни за ходене по сушата. Намерени са скелети на млади индивиди, но учените не са попадали на скелети на новородени.
Храна и ловуване
Евримеровият криптоклидимал малка глава, дълга шия и остри, издадени навън сключени зъби при затворени челюсти. Дългият, гъвкав врат му помагал при търсенето на храна и го улеснявал при бързата смяна на посоката. Древното влечуго вероятно е плячкосвало дребни животни, които прецеждало от водата, но с острите си зъби е можело да лови и по-големи риби. Предполага се, че се е хранело с дребни риби и морски ракообразни, както и с млади главоноги, амонити и белемнити. Вид антарктически тюлен, който се храни с дребни ракообразни, има подобни зъби.
Размери на тялото: 4 метра дължина; тежащо около 1 тон.


Източник на снимката: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Cryptoclidus.JPG

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails